- Komerční sdělení -aktuálně

Na co dbát při zařizování dětského pokoje? Inspirujte se jednoduchými radami

Správná volba nábytku a bytového zařízení představuje poměrně náročný úkol, a to zejména s ohledem na rozsáhlé možnosti a rozmanitou škálu materiálů, stylů či barevných provedení. Podstatným aspektem, ke kterému je třeba při výběru interiérového vybavení do každé místnosti přihlížet, je samozřejmě i jeho praktičnost. Výjimkou není ani dětský pokoj. Podívejme se proto na pár rad a tipů, jak vhodně zvolit zařízení jednotlivých funkčních prostor pokoje vašich malých ratolestí.

Spaní jako v bavlnce

Důležitou částí vybavení dětského pokoje je jednoznačně postel. Plnohodnotný a ničím nerušený spánek má pro zdravý vývoj dítěte velký význam. Proto je třeba se zaměřit na kvalitní, pohodlnou a hlavně bezpečnou postel. Při výběru materiálů se doporučuje zvolit komplet dřevěnou variantu a vyvarovat se používání kovových prvků a součástí, na kterých by se dítě mohlo zranit.

Bílá dětská ozba s velkými úložnými policemi

Praktickým řešením, hlavně v pokojích s menší rozlohou, jsou postele se zabudovaným úložným prostorem, který může sloužit k odkládání hraček, dětského oblečení či jiných předmětů. Pokud se pokoušíte efektivně zařídit pokoj pro více dětí, úspory prostoru můžete docílit i využitím palandy. Ta se sice u dětí těší velké oblibě, ale klíčovým je zohlednění věku dítěte. Rozhodnete-li se pro její koupi, důkladně si prověřte pevnost bočnic, jejich odolnost, šířku a také bezpečnost schůdků. Pro pohodlný spánek je zároveň ideální použití matrací z přírodních materiálů, jako je ovčí vlna, kokosové vlákno či směs přírodního kaučuku.

Pracovní koutek pro malé i velké

Již v předškolním věku, kolem pátého až šestého roku dítěte, se doporučuje zřídit v dětském pokoji pracovní nebo studijní koutek, kde by se dítě mohlo realizovat a později plnit své školní povinnosti. Je třeba zajistit vhodný psací stůl a židli. Výhodnou se jeví volba modelů „rostoucího nábytku“, u kterých existuje možnost nastavení výšky či skonu. Díky tomuto jednoduchému systému se prodlouží jeho použitelnost a nemusíte opakovaně s přibývajícím věkem dítěte investovat do nového stolu či židle.

Děťátko píše

Pro vytvoření vhodného prostředí pro učení a podporu soustředění dítěte je třeba zajistit i vhodné světlo. Doplňte stůl vašeho dítěte o nastavitelné stolní lampy a poskytněte mu tak optimální prostor pro učení. Při umístění stolu se doporučuje jeho orientace směrem od okna resp. dveří, čímž se minimalizují rušivé elementy, ale zároveň bude toto místo nabízet dostatek přirozeného světla. Nezbytností studijního koutku jsou také poličky na knihy, šuplíky na školní potřeby či prostorné úložné boxy, přičemž na stole tak ponecháte dostatečný pracovní prostor. Užitečným doplňkem je například i korková nástěnka pro připnutí důležitých poznámek nebo školního rozvrhu hodin.

Oáza odpočinku a zábavy

V dětském pokoji by neměla chybět ani zóna na hraní. Vneste do tohoto koutku kreativitu a hravost. Oblíbeným a často používaným prvkem jsou například houpačky, závěsné sítě a indiánské teepee stany, ve kterých děti najdou své vlastní soukromí a útočiště. Dětský koutek má působit útulně a přívětivě. Pokuste se proto docílit toho správného efektu s použitím různých
doplňků, například měkkých sedacích polštářů, skluzavek, dětských nálepek na zeď či křídové tabule. Rozhodnete-li se do dětského pokoje zakomponovat i koberec, volte jemnější varianty s vysokým vlasem, snadnou údržbou a protiskluzovou vrstvou, čímž zabráníte zbytečnému klouzání po podlaze, které by mohlo být pro dítě nebezpečné.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img