- Komerční sdělení -aktuálně

Tradiční střechy, okapy, komíny, ještě plot. I takto může vypadat pocta tradicím

Jednoduchá hra s hmotami může vést k fascinujícím výsledkům. Polští Ultra Architects položili vedle sebe dva stejné obdélníkové domy se sedlovými střechami, ale jeden z nich posunuly více dozadu. Tímto trikem získaly zajímavé prostorové členění venku i uvnitř.

První věta, která zazněla na úvodním setkání z úst investorů byla: „Chtěli bychom, aby na fasádě nebylo dřevo.“ O to překvapivější je výsledek. Od tohoto momentu se vyvíjel celý projekt, který dnes vypadá jako menší moderní venkovská usedlost s prvky typickými pro lokalitu.

Domy, které se v okolí nacházejí, jsou jednoduché obdélníkové stavby se symetrickými střechami pokrytými taškami nebo plechy, s úhlem sklonu asi 45 stupňů, s nízkými okapy a velkými cihlovými komíny prorážejícími hřeben. Stali se inspirací pro architekty i při stavbě nového domu pro Kasii a Jureka.

Ocelový plech na střeše, skryté žlaby, typické komíny

Příjemná novostavba má nízko nasazené okapy, sedlovou střechu potaženou ocelovým plechem se skrytými žlaby a typické komíny. I kvůli tomu, že si investoři přáli užitnou plochu kolem 150 metrů čtverečních (ale také z praktického hlediska), architekti vytvořili tělo stavby ze dvou rovnoběžných částí, které mírně posunuly. Díky tomuto posunu vznikly v exteriéru dva malé prostory. Jeden z nich směrem k ulici – slouží jako prostor pro parkování pro auta, druhý je orientován směrem k louce a vytvořil místo pro terasu.

Dva stejné dřevěné domy na louce s terasou
Hlavní obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou je umístěn co nejblíže k louce a obklopuje jej terasa. Zdroj: Przemysław Turlej

Denní zóna s otevřeným stropem směřuje k louce

Hlavní obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou je umístěn co nejblíže k louce a obklopuje jej terasa. Funkčně je rozčleněn oboustranným krbem. Prostor je otevřen až po střechu obloženou dřevěnými latěmi.

Obývací pokoj po krov v domě s dřevěným obložením
Prostor je otevřen až po střechu obloženou dřevěnými latěmi. Zdroj: Przemysław Turlej

V této části stavby se ještě nachází samostatný pokoj a hygienické zázemí. Část domu blíže k ulici zahrnuje skladové a technické místnosti a v oblasti nejblíže k louce se nachází hlavní ložnice se šatníkem a vlastní koupelnou.

Většina pokojů má okna orientovaná jižně – s výhledem na louku. Ochranu před prudkým sluncem a jeho přestupem do interiéru architekti vyřešili tak, že ve fasádách a v posuvných stěnách jsou mělké výřezy. Díky posuvným stěnám lze stavbu zcela uzavřít.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img