Od časného jara do pozdního podzimu věrně sloužil v naší zahradě. Díky němu jsme si vychutnali tu nejchutnější zeleninu a bylinky. Za svou práci si jistě zaslouží odměnu a přípravu na zimu. Jak zazimovat skleník, aby byl na jaře připraven k výsadbě?
Skleník na podzim
- Odstraníme rostliny
Po sezóně odstraníme ze skleníku všechny zbytky zeleniny, rostlin a plevelů včetně jejich kořenů. Listy a zbytky rostlin, které nejsou napadeny plísní a škůdci můžeme zapracovat do kompostu. Odstranění rostlin před zimou je velmi důležité, protože na nich mohou přezimovat škůdce, které by na jaře napadly nové rostliny.
- Porýlujeme
Po odstranění rostlin půdu ve skleníku důkladně porýlujeme minimálně do hloubky 30 centimetrů. Po rýčování zeminu neuhrabáváme hráběmi ani nijak jinak neupravujeme. Necháme ji tak, aby pořádně promrzla. Díky tomu bude půda vázat do sebe potřebnou vlhkost.
Rýč zapíchnutý v upravené půdě
- Zapracujeme kompost
Na konci zahrádkářské sezóny potřebuje půda získat dostatek živin, aby předala rostlinám potřebné vitamíny. Můžeme do ní proto zapracovat rýčováním kompost nebo chlévský hnůj. Zarýlením zabráníme vysychání hnoje, vlhčí kompost či hnůj zajistí zemině stálý příjem živin.
- Aplikujeme vápno
Alespoň jednou za 3 roky zapracujeme do půdy ve skleníku vápno nebo dolomitický vápenec, které udržují optimální pH v půdě. Rozházíme je rovnoměrně po zemině a pouze mělce zapracujeme. Vápno nekombinujeme zároveň s chlévským hnojem, mohlo by tím dojít ke ztrátě dusíku v půdě.
Vápnění půdy
- Polijeme půdu
Jelikož střecha skleníku brání přirozenému vlhku v podobě deště nebo sněhu, před ukončením sezóny půdu pořádně polijeme. Pomůžeme jí tak udržet přirozeně mokré prostředí, které zemina potřebuje.
- Vydezinfikujeme prostor
Vnitřek skleníku, sklo, konstrukce i samotná půda se během roku naplnily zárodky plísní a škůdci. Abychom zabránili jejich množení, prostor vyčistíme dezinfekcí. Výborným pomocníkem jsou například sirné svíce, které uvolňují oxid uhličitý. Ten ničí mikroorganismy.
Skleník na podzim
- Vyvětráme
Pořádným vyvětráním eliminujeme vznik škůdců a chorob. Aby se tak stalo, potřebuje skleník doslova promrznout chladným vzduchem. Během zimy necháme ve skleníku otevřených pár okének, aby v něm nestál vzduch, který by způsobil vznik plísní. Skleník nikdy nenecháváme během zimy úplně zavřený.
- Vyčistíme a opravíme
Na skleníku omyjeme okna z obou stran a ta z nich, která jsou poškozená nebo rozbitá, opravíme. Pokud je třeba, doplníme tmel. Konstrukci zbavíme rzi a natřeme ji voděodolnou barvou. V případě, že ve skleníku používáme zahradní textilie, provázky a sítě, očistíme je, poskládáme a uložíme na suché místo. Rovněž se postaráme io opěrné kolíky. Nenecháváme je přes zimu v půdě, očištěné je odložíme na suché místo.