Věděli jste, že věnec můžete vytvořit také z rostoucích rostlin? Ukážeme vám výrobu zahradní dekorace z nenáročných skalních růží, která může příští rok i vykvést. Zkrášlí zahradní posezení nebo ji můžete použít na dušičky.
Věnec ze skalních růží
Věnce patří mezi nejoblíbenější zahradní dekorace, ať už je položíme na stůl, nebo zavěsíme na provázek na dveře či branku. K jejich výrobě dobře poslouží minimalistické drátěné konstrukce, které umožní snadné uchycení rostlin. K dispozici jsou také konstrukce, tzn. korpusy, hned z několika drátů, které lze vyplnit substrátem. Vznikne tak vlastně jednoduchá nádoba na vysazení rostlin.
Jelikož se do ní vejde výrazně omezené množství pěstebního substrátu, zvolíme jen nenáročné, ideální kobercově rostoucí skalničky. Krásný věnec na stůl může vzniknout například ze skalních růží (Sempervivum) a rozchodníků (Sedum). Oba zmíněné rody jsou schopny růst i v opravdu extrémních podmínkách. Díky sukulentnímu charakteru jim vyhovuje plné slunce a dobře snesou i nedostatek vody.
Věnec ze skalních růží a rozchodníků
Tento přírodní věnec snese každé počasí
Věnec tedy může být dlouhodobě položen na zahradním stole nebo na jiné podložce. Podle počasí a vlhkosti jej lehce pokropte vodou. Na jídelním stole je vhodné podložit ho nízkou skleněnou mísou nebo talířem, aby se voda nerozlévala. Výhodou podložky je také možnost nasáknutí podkladového mechu vodou, díky čemuž zůstane pěstební substrát déle vlhký, což oceníme v horkých dnech.
I zimu by měl věnec bez obtíží přečkat. Pokud chceme mít jistotu, přeneseme ho například do skleníku nebo jej uložíme do pařeniště, kde ho občas zalijeme. Po čase věnec upravíme, případně některé rostliny vyměníme. Pokud totiž skalní růže rozkvete, její růžice zanikne, a pokud nevytvořila dceřiné rostliny, zůstane po ní volné místo. Dosadit novou rostlinu není složité. Vyměníme původní substrát, nebo dosypeme nový. Kořenový bal nové rostliny opatrně zmenšíme, aby se do korpusu dobře vešla, a vysadíme ji.