Bez cibule se v kuchyni prakticky neobejdeme. Jedná se o druhově velmi bohatou zeleninu. Víte ale, že si ji čerstvou můžete dopřát i během zimy?
Cibule
Aromatická a více či méně štiplavá cibule tvořila odjakživa základ kuchyně. Konzumovala se čerstvá, tepelně zpracovaná i zavařená. Znali ji už staří Egypťané i Římané, jejichž bojovníci se její šťávou dokonce potírali. Prý aby jim dodala sílu, kterou má. Kysané zelí bez ní prakticky neexistuje, stejně jako zavařené okurky či tradiční guláš a další v našich podmínkách běžná jídla a pochoutky.
Největší pozornosti se těší cibule kuchyňská (Allium cepa) s několika odrůdami. Dobře se skladuje, ačkoli různé odrůdy se v tomto ohledu mohou výrazně lišit. Sazečka se vysazuje na jaře a cibule se sklízí v létě. Víte však, že existuje i pár odrůd, které se mohou sázet už na podzim?
Plíseň cibulová (skvrny na cibuli)
Výsadbu sazečky ještě stihnete
Známou a také v obchodech na podzim dobře dostupnou odrůdou je například Shakespeare. Sazečku této odrůdy můžeme vysazovat od září do října, pokud to však počasí dovolí, je možná i výsadba v listopadu.
Sazečka musí do zimy stihnout zakořenit, ale zároveň by neměla příliš vypučet. Důležitým rozdílem oproti jaru je hloubka výsadby. Na jaře se vysazuje tak, aby vrchol cibulky mírně vyčníval nad půdní povrch nebo byl jen lehce překryt tenkou vrstvou zeminy. Při podzimní výsadbě musí cibulka přečkat i silné mrazy, které přicházejí mnohdy už za měsíc, proto se vysazuje 8 až 10 cm hluboko.
Jednotlivé cibulky sázíme od sebe na vzdálenost přibližně 5 cm, v řadách s mezerou minimálně 25 cm. „Zimní“ odrůdy cibule pěstujeme především pro zelenou nať, která se sklízí již brzy na jaře, jelikož klasické odrůdy cibule předčí o několik týdnů. Za pozornost stojí i mladé cibulky, které se na jaře vytvoří. Co na jaře nezkonzumujeme, necháme normálně dozrát. Jistou nevýhodou může být kratší skladovatelnost dozrálých cibulí, ačkoli některé odrůdy jsou výjimkou.
Výsadba cibule
Sazečka vhodná pro podzimní výsadbu
Žluté odrůdy pro podzimní výsadbu:
Shakeaspeare – lze velmi dobře skladovat a je pro ni typický velký výnos.
Radar – má pevnou vnější suknici, dá se krátkodobě skladovat.
Senshyu Yellow – je vhodná především pro suchou sklizeň ploše kulovitých cibulí.
Červené odrůdy pro podzimní výsadbu:
Rolein – má kulovitý tvar se silnou slupkou a bordově červenou barvou, je vhodná pro krátkodobé skladování.
Electric – je určena zejména k přímé spotřebě.
Bílé odrůdy pro podzimní výsadbu:
Silvermoon – má jemnou chuť
Sběr cibule
Kdy upřednostnit podzimní výsadbu?
Když máme zahrádku v suché oblasti a zároveň je problém se zálivkou, podzimní výsadba může být výhodou. Cibule totiž ke svému startu využije i podzimní a zimní vláhu. Ve srovnání s výsadbou na jaře je pak v takové oblasti úroda vyšší.
Znáte zimní cibuli?
Říká se jí cibule zimní nebo i vytrvalá (Allium fistulosum) a je to příbuzná cibule kuchyňské. Její zelená nať je bohatým zdrojem vitamínu C, je ho tam mnohem více než v listech klasické kuchyňské cibule. Dá se použít do různých pomazánek, krémů, polévek nebo salátů, použití je podobné jako u pažitky. Mladé cibule se hodí jako základ teplých pokrmů a také nasurově do zeleninových salátů či chuťově ostřejších pomazánek.
I ozimné cibuli vyhovují stejné pěstební podmínky jako cibuli kuchyňské, tedy sluneční a dobře větrané stanoviště, jakož i hlinitopísčitá půda s neutrálním nebo mírně zásaditým pH. Rostliny v těžké jílovité půdě nebo vysazené v polostínu jsou mnohem náchylnější k houbovým chorobám.
Je dostupná zejména v podobě semen. Vyséváme ji na jaře nebo od začátku podzimu až do zimy. U pozdních výsevů v říjnu či začátkem listopadu záhon zakryjeme netkanou textilií nebo chvojím či mulčem. Jelikož přezimuje, zelenou nať získáme mnohem dříve, než když vysadíme na jaře sazečku. Jako trvalku ji pěstujeme v trsech, po 2 – 3 letech trsy rozdělíme, a tím ji zmladíme.