- Komerční sdělení -aktuálně

Jak lze nafouknout minibyt, který má jen 13 metrů čtverečních? Pomocí optických triků

Francouzští architekti z ateliéru miogui již dříve rekonstruovali starší byt v Paříži. Letos dokončili druhý byt ve stejné budově. Byl prostorově podobný, jen s malými rozdíly. Překvapivá je však jeho plocha – má jen 13 metrů čtverečních! Jak nafouknout takový mini byteček, aby v něm nic nechybělo a působil vzdušně?

Autoři při rekonstrukci použili stejné koncepty minimalismu, kompaktnosti, přirozeného světla, geometrie, odrazů, pozornosti k detailům a materiálům, jako při prvním bytě. Výsledek je však naprosto odlišný. Možnosti, jak upravit i malý prostor, jsou podle architektů nekonečné.

Původní stav nově zrekonstruovaného bytu byl naprosto nelogický. Nepřiměřeně velká koupelna zabírala místo zbytečně, navíc měla jedno ze dvou oken, která jsou pro světelnost bytu důležitá. Kromě toho zde byla malá kuchyně, velký šatník a postel.

Modrý závěs na kuchyňce ze dřeva
Dveře do koupelny mají skrytý rám a jsou vymalovány stejnou barvou jako stěna, aby je nebylo vidě

Role číslo 1: Pocit většího prostoru

„Naší první činností bylo zbourání stěny koupelny, aby se vrátilo druhé okno do obytného prostoru. Bylo pro nás důležité dát maximální prostor a světlo obývacímu pokoji. Podařilo se to tím, že jsme zhutnili co nejvíc technických prostor. Abychom prolomili pocit malého obývacího pokoje, pokryli jsme celou stěnu zrcadly. Jedno velké zrcadlo budí dojem další místnosti. Je důležité poznamenat, že v malých prostorách musíme zachovávat určitý stupeň abstrakce, který rozmazává chápání prostoru a rozměrů. To je pojem, který jsme se naučili během naší práce v Japonsku,“ vysvětlují přeměnu prostoru její autoři.

Co je ve vedlejší místnosti?

Nakonec se architektům podařilo vytvořit byt, který překonal očekávání. Byli pozitivně překvapeni, když se lidé během návštěv ptali: „Co je ve vedlejší místnosti?“. Žádná další místnost neexistuje, i když byt tak působí. K pocitu většího obývacího pokoje pomohla i orientace
parket – navazuje na největší úhlopříčku prostoru.

Obslužné funkce v modrém trojúhelníku

Větší kout v bytě architekti uzavřeli do trojúhelníku a tak vytvořili prostor pro technické zázemí – za modrým závěsem se skrývá malá kuchyňská linka a vedle ní jsou dveře do koupelny s toaletou a sprchovým koutem. Celý ostatní prostor je obytná místnost. Na střeše koupelny je vytvořen kruhový otvor, který přináší přirozené světlo. Zajímavým prvkem je mozaikový trojúhelník v hlavním prostoru. I když působí jako dekorace navazující na modrý trojúhelník koupelny, ve skutečnosti skrývá trubky a slouží jako malá platforma pro sochy nebo rostliny. Každý jeden objekt v bytě se používá pro různé funkce, minimálně na dvě.

Další optické hry, které zvětšily prostor

Dveře do koupelny mají skrytý rám a jsou vymalovány stejnou barvou jako stěna, aby je nebylo vidět. Tím, že šířka dveří je pouhých 50 cm, působí výše. Zrcadlo v obýváku vytváří odlesky, které zvětšují prostor a přinášejí více přirozeného světla. Také použití malé čtvercové mozaiky v koupelně má za cíl zvýšit pocit prostornosti.

Skrytá koupelna za modrou stěnou


Za modrým závěsem se skrývá malá kuchyňská linka a vedle ní jsou dveře do koupelny s toaletou a sprchovým koutem. Zdroj: Philippe Billard

Surový beton, tenký plech, překližka

Sloupy a trámy ve fasádě tvoří odhalený surový beton. Střecha koupelny je tenký plech. Celá kuchyně je vyrobena ze stejného materiálu – z borové překližky, aby se sjednotily funkce. Modrý závěs skrývá kuchyni a vytváří abstraktní modrou stěnu. Trouby chladiče zůstaly viditelné, jsou integrovány do police.


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy. 


„Práce v tak malých prostorách je opravdu náročná. Cílem je nalézt nejlepší rovnováhu mezi funkčností a abstrakcí se skutečným důrazem na detaily a proporce. Jelikož prostory jsou staré, vždy se musíme vyrovnat s nepravidelností a neočekávanými objevy. Staveniště je jako druhá koncepční fáze, ve které je třeba přizpůsobit detaily a činit rozhodnutí rychle. Porozumění a dialog s řemeslníky jsou pro dobrý projekt nezbytné,“ doplňuje Sabine Fremiot.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img